Pomóż powodzianom w Tbilisi

Wioska Arali, 850 rodzin, niedaleko Achalcyche w Gruzji, kraju który jako jeden z pierwszych przyjął chrześcijaństwo. W wiosce żyje 90% katolików, a w całej Gruzji jest ich tylko 1%. Z kolei w sąsiednim Ude, jednej z największych gruzińskich wiosek (ok. 1700 rodzin) 90% stanowią prawosławni. W pięciomilionowej Gruzji są wyznawcy islamu i judaizmu, a w regionie Abchazja – także poganie.

Czytaj więcej: Projekt „Arali” - ku jedności

Kościół pw. Piotra i Pawła w Tbilisi powstał w dużej mierze dzięki staraniom Polaków obecnych na Kaukazie, nawet lokalizacja była wybrana ze względu na to, że w dzielnicy Kuki osiedlali się Polacy, którzy przybyli do Tbilisi w poszukiwaniu pracy.  Jak podaje Andrzej Furier w książce „Polacy w Gruzji”.  W Tbilisi skupiała się w XIX w. największa polska kolonia w Gruzji i to Polacy stanowili większość spośród 29 tys. katolików w Gruzji w 1884 r.


Przed wybudowaniem świątyni świętych Piotra i Pawła katolicy modlili się w katedrze pw. Najświętszej Maryi Panny na Starym Mieście, zbudowanej przez kapucynów. Architektem kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła był Albert Zalcman, który nadał kościołowi formę jednonawową na planie krzyża wzorując się na jednej ze świątyń rzymskich.

Czytaj więcej: Kościół pw. Piotra i Pawła w Tbilisi

W otwartym w 2012 r. nowym Centrum dla Osób Niepełnosprawnych w Tbilisi prowadzonym przez Zakon Kamilianów w Gruzji niepełnosprawni mogą uczestniczyć w zajęciach art-terapii, muzykoterapii, fizjoterapii, korzystaja też z pomocy logopedy i psychologa. To jeden z niewielu takich ośrodków w Gruzji. Obecnie z terapii zajęciowej i rehabilitacji korzysta ok. czterdziestu osób.

Czytaj więcej: Kamilianie w Gruzji

Kapucyni wrócili do Gruzji

Po ponad 170 latach nieobecności do Gruzji wrócili Kapucyni. Odbudowę misyjnego dzieła  rozpoczęło dwóch braci, w tym jeden z Polski.

Kapucyni na stałe osiedlają się na Południu Gruzji, w 25-tysięcznym Achalciche, gdzie prawie połowa ludności to katolicy. Pod koniec ubiegłego roku w Achalciche został wyremontowany kościół katolicki, działalność rozpoczął również pierwszy kontemplacyjny klasztor Benedyktynek. Bracia Kapucyni rozpoczęli remont domu, w którym będą mieszkać. Kaplicę pomogły wyremontować wolontariuszki z Polski, które w wakacje realizowały wolontariat w „Caritas Gruzja”.

Czytaj więcej: Kapucyni wrócili do Gruzji

W Gruzji siostry salezjanki działają od 1997 roku. Początkowo siostry służyły w nuncjaturze. Od 2005 r. prowadzą dom, do którego na oratorium przychodzą dzieci i młodzież. Działa w nim Centrum Wsparcia Rodziny i Dzieci, w ramach którego do mini żłobka przyjętych jest szesnaścioro dzieci, w większości katolickich, ale także jedno wyznania prawosławnego i jezyda.

Czytaj więcej: Salezjanki w Gruzji